Wyjazd z dziećmi na wakacje dla wszystkich chyba rodziców jest ogromnym przeżyciem. To nie tylko okazja do odpoczynku i relaksu, ale i niekiedy ogromna dawka stresu. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo? Czy uda się zapanować nad tym, by dziecko nie zgubiło się w tłumie? Jak nie ograniczając jego swobody, mieć dziecko ciągle na oku? Jak się zabezpieczyć i co zrobić w sytuacji awaryjnej?

Po pierwsze: nauka i wychowanie

I nie mamy tu wcale na myśli rozmowy o wynikach w szkole. Przed wyjazdem upewnij się, że dziecko dokładnie wie jak się nazywa (rodzicom starszych pociech taka rada może wydać się co najmniej dziwna, jednak ostrożności nigdy za wiele) – że potrafi odpowiedzieć na pytania: jak masz na imię, jak masz na nazwisko, ile masz lat, jak nazywają się Twoi rodzice oraz ewentualnie gdzie mieszkasz.

Wyjaśnij dziecku, że w razie sytuacji, gdyby jakimś cudem nie widziało Ciebie czy drugiego rodzica ani nikogo znajomego, powinno poprosić o pomoc dorosłego i powiedzieć, że się zgubiło.  Pokaż dziecku zdjęcia ratowników, którzy zwykle ubrani są w charakterystyczne czerwone spodenki lub czerwone stroje kąpielowe. Wyjaśnij jaka jest rola ratownika i powiedz dziecku, że w razie gdyby nie potrafiło znaleźć rodziców, ratownik mu pomoże.

Jeśli jesteście na plaży w danym miejscu pierwszy raz, pokaż dziecku tzw. punkty kontrolne – gdzie jest charakterystyczny budynek, np. latarnia czy molo, w którą stronę idzie się do waszych noclegów, gdzie znajdują się stanowiska ratowników. Wybierz takie punkty, które są dobrze widoczne i charakterystyczne. W razie zgubienia, pomoże to dziecku odnaleźć się w terenie.

Po drugie: oczy dookoła głowy

Wiemy, że to trudne. Ty też na pewno wiesz, że monitorowanie dziecka 24 h / dobę to bardzo męczące zadanie. Zawsze bierz pod uwagę zasadę ograniczonego zaufania – nawet jeśli dziecko mówi Ci, że idzie tuż za parawan – obserwuj i miej dziecko cały czas na oku. W sytuacji gdy jesteś zmęczona/y, i wiesz, że w każdej chwili możesz zasnąć czy nie być w wystarczająco dobrej kondycji by pilnować dziecka, poproś o pomoc drugiego rodzica lub osoby, które są z Tobą na plaży.

Pamiętaj, że na plaży zwykle bywa bardzo dużo dzieci – wystarczy chwila nieuwagi i Twoje dziecko wmiesza się w tłum 20 innych berbeci lepiących zamki z piasku.

Po trzecie: przydatne gadżety

Przed wyjazdem na wakacje, przezornie przygotuj gadżety, które pomogą na wypadek zagubienia się dzieciaczka. Gadżetów i sposobów jest bardzo dużo – silikonowe bransoletki z nadrukiem lub wytłoczeniem, na których możesz napisać imię dziecka i telefon do rodziców, specjalne koszulki z wszywką z danymi dziecka.  Najprostszą metodą jest zakupienie specjalnego flamastra do ciała, dzięki któremu na rączce czy karku dziecka możesz napisać jak skontaktować się z Tobą, jeśli dziecko się zagubi.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia odzieżowego dziecka poza plażą są odblaski – zawsze ubierz dziecku bransoletkę lub broszkę z odblaskiem, aby było widoczne z daleka.

Jeśli Twoje dziecko potrafi już obsłużyć telefon komórkowy (odebrać połączenie, napisać sms, zadzwonić), kup mu najtańszy najzwyklejszy telefon spełniający te funkcje – tak aby nie był łakomym kąskiem dla złodzieja, a Twoje dziecko miało szansę zadzwonić do Ciebie w razie kryzysowej sytuacji. Pamiętaj jednak o tym, żeby ładować baterię tego telefonu za dziecko – ono raczej nie będzie o tym pamiętało!

Po czwarte: ciesz się wakacjami ze swoją rodziną

Nie będziemy nawet próbowali przekonywać i namawiać, żeby się nie stresować. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przy małych dzieciach to nieuniknione. Ale spróbuj podejść do tego z rozsądkiem i z dużą dawką optymizmu. Zagubienia dzieci na plaży zdarzają się często, ale w przeważającej większości dzięki dobrze zorganizowanej pracy służb porządkowych pracujących na plaży, dzieciaki szybko odnajdują rodziców, a rodzice dzieciaki.

Na koniec pamiętaj, jeśli nie czujesz się na siłach, jesteś chora/y, zmęczona/y, roztargniona/y – odłóż wizytę na plaży na później lub poproś o towarzystwo innego dorosłego. Udanych wakacji!!!