Jedną z atrakcji w poszukiwaniu której nad morze zjeżdżają turyści z całego świata jest…bursztyn! Nazywany morskim złotem, amberem, łzami bogów lub tygrysią duszą bursztyn to wspaniała pamiątka z wakacji i cenny kruszec, który skrywa w sobie tajemnicę i odrobinę magii. Czym dokładnie jest bursztyn? Jak powstał? Gdzie i jak go szukać? Czy nad polskim morzem można znaleźć prawdziwy bursztyn? Sprawdźmy!
Co to jest bursztyn
Bursztyn bałtycki jest formą kopalnej żywicy. Jego budowa chemiczna wskazuje na prosty skład: ok. 79% węgla, 10,5 % tlenu i tyle samo wodoru. Odmiana bursztynu bałtyckiego to żywica pochodząca z gatunku nadmorskiej sosny pinus succinifera. Bursztyn powstał wieki temu, około 40 milionów lat temu. Wówczas w miejscu dzisiejszego Bałtyku, rozciągały się wspaniałe gęste lasy iglaste. To z tych drzew uwalniała się żywica. W wielu znajdywanych bursztynach można znaleźć zwłoki owadów, pająków, motyli i innych maleńkich organizmów zamieszkujących ekosystem lasu iglastego.
Zwierzęta zamieszkujące las, które znajdujemy w bursztynie musiały tam utknąć, gdy ta była jeszcze bardzo kleista i gęsta. Następnie żywica zastygając „wessała” do środka przyklejone ciało owada i tak w bryłach bursztynu owad został już na zawsze. Oczywiście nie we wszystkich bursztynach znajdziemy żywe organizmy, jednak takie okazy są źródłem wiedzy o prehistorii i są bardzo doceniane przez naukowców.
Gdzie łowić bursztyn?
W poszukiwaniach bursztynu kluczową rolę odgrywają miejsce i pora roku, a w zasadzie pogoda. Najlepsza na poszukiwania bursztynu będzie wiosna, a także jesień. Są to pory roku, gdy na morzu często zdarzają się sztormy, którym towarzyszą mocne wiatry. Wówczas bursztyny mają szanse wznieść się z dna morza i przedostać na powierzchnię, a finalnie wypłynąć na plażę.
Poławiacze i poszukiwacze bursztynu zgodnie wskazują, że najlepszą porą dnia na połów bursztynu jest wczesny ranek. To właśnie wtedy mamy największą szansę na znalezienie bryłek bursztynu na plażach.
Tradycyjne profesjonalne połowy bursztyna polegają na ręcznym brodzeniu w wodzie. Specjalnie odziani i wyposażeni poławiacze przeczesują wody Bałtyku centymetr po centymetrze z pomocą kaszorka (specjalnej drobnej siatki). Inną metodą jest poszukiwanie bursztynu z pomocą latarki, choć jest to dużo bardziej męcząca i mniej efektywna metoda.
Ciekawą wskazówką dla poszukiwaczy może być zachowanie mew – obserwując rano mewy, jeżeli zauważymy skupisko mew, które krążą w konkretnym miejscu z dala od lądu, najprawdopodobniej tam znajduje się tzw. morska wyspa śmieci – jest duża szansa, że znajdziemy tam bursztyn.
Bursztyn: prawdziwy czy fałszywy?
Bursztyn jest wspaniałym kamieniem. Często jest wykorzystywany jako dodatek do biżuterii. Kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki, opaski i wiele innych ozdób – biżuteria z bursztynem zachwyca ludzi na całym świecie! Niestety, ze względu na wysoką cenę oryginalnego bursztynu, coraz częściej zamiast prawdziwego bursztynu dostajemy jego lepszą lub gorszą kopię. W przypadku biżuterii, musimy niestety zaufać producentowi ozdoby, jednak jeśli do ręki dostajemy „kamień”, możemy samodzielnie przeprowadzić test autentyczności bursztynu. Jak? Na kilka sposobów!
Pierwszym sposobem jest test wyporu. Wrzuć bursztyn do wody z solą kuchenną. Jeżeli bryła wypłynie na wierzch, mamy do czynienia z prawdziwym bursztynem. Inną metodą jest sprawdzenie przewodnictwa elektrycznego – wystarczy delikatnie potrzeć kamień ściereczką – jeżeli mamy do czynienia z prawdziwym bursztynem, zaczną przyciągać ię do niego drobinki kurzu. Trzecią próbą jest poddanie bursztynu obróbce cieplnej – bursztyn się pali, jest naturalny – jeśli dotkniesz go rozrzażoną szpilką lub nożem, spłonie i wykruszy się. Kolejna metoda to prześwietlanie bursztynu latarką. Światło latarki prześwietlające bursztyn zmienią jego barwę na niebieską.
4 comments
Alexander Rees
We went down the lane, by the body of the man in black, sodden now from the overnight hail, and broke into the woods at the foot of the hill.
Ralph Davin
On our side the fire had done no more than scorch the nearer trees; it had failed to secure its footing. In one place the woodmen had been at work on Saturday; trees, felled and freshly trimmed, lay in a clearing, with heaps of sawdust by the sawing-machine and its engine.
Alexander Rees
We went down the lane, by the body of the man in black, soddenn now from the overnight hail, and broke into the woods at the foot of the hill.
Ralph Davin
On our side the fire had done no more than scorch the nearer trees; it had failed to secure its footing. In one place the woodmen had been at work on Saturday; trees, felled and freshly trimmed, lay in a clearing, with heaps of sawdust by the sawing-machine and its engine.